Miks on vaja mehitamata õhusõidukile lennureegleid?

Kõik raadio teel juhitavad lendavad asjad  liigituvad “Mehitamata õhusõidukite” kategooriasse, millele kehtib terve hunnik lennureegleid. Need reeglid on selleks, et droonid, lennukid ja kopterid õhus kokku ei saaks. Linnud ajavad sellegipoolest omi asju, suurusele vaatamata. Kui tahad neid reegleid ise lugeda, siis näiteks siit võid alustada. See on aga lennundusteabe kogumik nimega eAIP (Aeronautical Information Publication).

Millal on vajalik droonilennuluba?

Droonilennutamise aspektist on olulised kaks asja – lennutamise asukoht ja kõrgus. Eesti kohal olev õhk on jagatud nn õhuruumideks, millest suur osa on kontrollitav ja suur osa mitte. “Kontrollitav õhuruum” tähendab, et et seal viibimiseks tuleb omada lennuluba ja olenevalt kõrgusest ka muid asju – nagu transponder drooni küljes ja pidev raadioside lennujuhiga.

Enamasti algab kontrollitud õhuruum 500 jala ehk umbes 150 meetri kõrguselt – mis tähendab, sellest allpool lendamiseks pole luba vaja, sellest ülevalpool lendamiseks aga ei piisa ainult loast, vaid on juba vaja neid teisi asju ka. Lennuväljade lähedal olevad alad on aga “kontrollitavad” alates maapinnast, mis tähendab, et igal juhul – kasvõi sentimeetri kõrgusel lennates – on selleks vaja omada Lennuameti luba.

Näiteks siin on kogu info Tallinna lennujaama kohta ja kõikvõimalik lendamisse puutuv. Sinise punktiiriga ümbritsetud ala on kontrollitav õhuruum (maapinnast alates). Nagu näed, on kogu Tallinn ja palju selle lähiümbrusest kontrollitavas õhuruumis alates maapinnast. Siin kaardil on terve Eesti ja kontrollimata/kontrollitavad õhuruumid. Viimased jäävad väljapoole roosa joonega tähistatud alasid – teiste sõnadega, roosad alad on juba kontrollimata õhuruum kuni 500 jala kõrguseni.

Eestis on paljud alad kontrollitavad ka vastavalt kellaajale – nagu näiteks Tartu, Pärnu ja Kuressaare lennujaamade ümbrus. Ajutistest piirangutest saab lugeda NOTAMitest (Notice To Airmen). Kui sul on kahtlusi, kas siin või seal ikka võib lennata või mitte, tasub alati Lennuametist järgi küsida.

Jah, see kõik võib tunduda hiina keelena, aga lennundus ei peagi lihtne olema, eks ole.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga