Termokaameraga droonid pole enam ulmeliselt kallid ega pole neid ka keeruline importida. Võib öelda, et tänapäeval saab igaüks omale korraliku termokaameraga drooni soetada, kui selleks vähegi praktiline vajadus on. DJI Mavic 2 kerele ehitatud Enterprise Advanced droon on aastatel 2021 ja 2022 kompaktsete termokaameraga droonide vaieldamatu tipptase. Toome siin artiklis mõned näited sellest, mida termokaameraga droonidega teha saab ja tutvustame DJI M2EA drooni lähemalt.
* Kuna suurem Matrice 300 RTK + H20T kaamera on M2EA droonile termokaamera võimekuselt sarnane, siis on siin toodud näiteid ka selle drooniga kogutud andmetest.
Mida lendava termokaameraga teha saab?
1. Näiteks hoonetel leida kohti, kust soe või ka külm välja pressib – Terviseameti külmlao mured oleks termokaameraga vaatlus juba varakult avastanud. Drooni ei pea ainult lennutades kasutama. Kui lennud on tehtud, siis saab Mavic 2 Enterprise Advanced drooni kokku pakkida ja sellega ka käest mõningad kohad siseruumis või objektide lähedal üle pildistada.
2. Päikeseparkides leidub tihti vigaseid paneele, kus mõned elemendid enam ei toimi. Kui element või paneel ei toimi, siis päikesest tulev energia muudetakse kõik soojuseks ja pind hakkab kuumenema. Drooniga näeb kiirelt ära ka, kas kõik paneelide seeriad toodavad – kui mõni suurem osa pargist on välja lülitunud, siis võib kahtlustada probleeme inverterite või ühendustega.
Kui pargis on suur probleem lindude, taimestiku või tolmuga, siis koostöös tavalise RGB kaameraga saab sellised vead kiirelt tuvastatud ja hakata planeerima hooldust.
Alumisel pildil on näha tolmuseid ja katkiseid paneele. Pilt on kokku pandud drooni päeva- ja termokaamerast.
Alumine pilt on tehtud Mavic 2 EA drooniga konstruktsioonide all paiknevatest inverteritest.
3. Tihti kasutatakse termokaameraga droone ka näiteks loomade vaatluseks, kadunud inimeste otsimiseks, röövpüüdjate tabamiseks jms. All pildil on näha, kuidas soojust eritavad elusolendid eredate täppidena välja paistavad ja lumel nende jäljed selgelt näha on. Suvel võib küll inimeste ja loomade leidmine keerulisem olla, sest päike soojendab maapinna nii kuumaks, et raske on temropildilt eristada inimest näiteks kivist või puutüvest – siin tuleb mängu juba piloodi kogemus.
Mida Mavic 2 Enterprise Advanced drooni komplekt sisaldab?
Mavic 2 Pro ja Zoom on paljudele tuttavad ning selle sama drooni kerele ongi ehitatud M2EA. Tavalisele Mavic 2-le on lisatud juurde: termokaamera, 48MP 32x suurendusega päevakaamera, erinevate moodulite kinnitamise võimalus, automaatselt soojenev aku, DJI Pilot äpp, kandekohver ja Smart Controller.
Mavic 2 Enterprise Advanced on ainus DJI droon, mida on võimalik soetada vaid Smart Controlleriga (SC). SC tähendab sisseehitatud ekraaniga pulti tavapärase telefoni puldiga ühendamise asemel. Sellisel puldil on mitmeid eeliseid: aku peab paremini vastu, aku ei sure külmaga ära, ekraan on eredam päikesega lennutamiseks, äpp toimib stabiilsemalt, pulti on mugavam käes hoida, drooni nullist lendu seadmine on kiirem, keegi ei helista sisse, saad samal ajal oma telefoni kasutada, erinevaid nuppe puldil rohkem ja palju muud.
Millistes tingimustes termokaamera toimib?
Kehvad tingimused:
- Udu vähendab nähtavuse ulatust. Termoga näeb udus natuke rohkem kui tavakaameraga, aga siiski takistab väga paks udu ca. 100+ meetri kauguselt objektide tuvastamist.
- Kui objekt on millegi taga, siis vastupidiselt levinud arvamusele, termoga sellest läbi ei näe. Termokaameraga ei näe läbi ka näiteks klaasist.
- Kui päike soojendab maapinna, kivid, puutüved, asfalti jne soojaks, siis on väiksemaid objekte (inimene metsas, loomad) raske eristada muust keskkonnast. See reegel ei kehti päikesepaneelide monitoorimise kohta – seal on rohkem päikest alati parem.
- Üle 100 meetri kauguselt vaatlemine. Tõsi, sooja mootoriga autot näeb ka 500m kauguselt ja inimest ca. 250m kauguselt, aga enamus olukordades on üle 100 meetri kauguselt vaatlemine keeruline ja nõuab piloodilt väga suurt kogemuste pagasit, et koheselt tuvastada otsitav objekt.
Head tingimused:
- Päikese tõus/loojang on hea tingimus, kui päike pole veel suutnud maad soojaks kütta ja on ideaalne valgus, et midagi ka tavakaameraga tuvastada.
- Öösel näeb termokaameraga väga hästi ja vaid tavakaamera ei suuda pimeduses midagi näha. Öösel on tavaliselt maapind jahtunud ja väiksemad objektid eristuvad hästi, sest sooja objekti ja külma maapinna temperatuuride vahe on suurem.
- Alla 100m kauguselt vaatlemine annab üldiselt soovitud tulemuse ja leiab ka pisemad soojuse allikad üles – see ei kehti suurte ja selgelt eristavate objektide puhul nagu näiteks autod, grupp inimesi, telgid, lõkked jne.
Milline on M2EA võimekus numbrites?
Droon:
- Kaal: 909 g
- Suurus: 322×242×84 mm (lahti voldituna)
- Maksimaalne kiirus: 72 km/h
- Maksimaalne kõrgus: 500 m (tarkvaraliselt piiratud)
- Töösagedus: 2.400-2.4835 GHz ja 5.725-5.850 GHz
- Sisemine mälu: 24 GB + mälukaardi võimalus
- Lennukaugus arvestades ka aku tühjenemist:
Lagedal alal: kuni 3,5 km
Metsateelt üle metsa lennutades: kuni 1km
Linnas (Tallinn, Pärnu, Tarju jne) lennutades: kuni 1,5 km - Lennudistants ühe akutäiega: kuni 7km
Termokaamera:
- Resolutsioon: 640×512 px
- Kaadrisagedus: 30Hz
- Fookuskaugus: 9 mm või 38 mm ekvivalentne
- Mõõtmise vahemik: -40 °C kuni 150 °C (High Gain) või -40 °C kuni 550 °C (Low Gain)
- Digitaalse suurenduse samm: 2x, 4x, 8x, 16x
- Foto formaat: R-JPEG (asukoha, kõrguse ja temperatuuri infoga)
- Video formaat: MP4
Tavakaamera
- Sensor: 1/2” CMOS, 48 Mpx
- Fookuskaugus: 24 mm ekvivalentne
- Digitaalne suurendus: 32x
- Video resolutsioonid: 3840×2160@30fps ja 1920×1080@30fps
- Foto formaat: JPEG (asukoha ja kõrguse infoga)
- Video formaat: MP4
Kust DJI termokaameraga droone osta saab ja palju nad maksavad?
Droon.ee poes müüdavate toodete hindu püüame hoida võimalikult avalikuna. Siit leiab artiklis mainitud tooted, mida hetkel toodetakse:
Loomulikult saame suuremate koguste või erijuhtumitel korral teha Enterprise toodetele vastavalt kliendile hinnapakkumise. Selleks võta lihtsalt meiega ühendust ja kirjelda võimalikult täpselt oma vajadusi.
Droone saab soetada paljudest e-poodidest, kauplustest ja hobipoodidest ning tooted füüsiliselt on kõikjal üldiselt samad. Vahe tuleb sisse garantiis, varuosade saadavuses, koolituses, klienditoes, remondis, heas algses soovituses jne.
Kuna Droon.ee on püüdlenud aastaid DJI droonidele võimalikult hea toe pakkumise poole, siis on Droon.ee ka hetkel ainus Eesti ettevõte, mis on DJI poolt ametlikult tunnustatud Enterprise toodete müüja. See annab meile võimaluse tegeleda DJI Enterprise droonidega otse koostöös DJI-ga, jättes välja kõik vahendajad. Saame selle eest olla tänulikud vaid oma ustavatele partneritele ja eraklientidele!
Kui tekkis huvi mõne toote vastu või soovid lisainfot, kuidas drooni oma valdkonnas kasutada, siis kirjuta meile aadressile info@droon.ee või helista numbril +372 5835 1267. Kui artiklis jäi mõni tähtis küsimus vastamata, siis kirjuta küsimus aadressile silver@droon.ee ja püüame selle vea parandada.