Enne drooni lennutamist peate end Transpordiameti LOIS süsteemis registreerima käitajaks ja sooritama A1/A3 ja vajadusel ka A2 eksami.
Kui plaanite lennutada väljaspool avatud kategooria tingimusi, peate selleks taotlema erikategooria loa. Selle kohta leiab rohkem infot transpordiameti veebist: https://www.transpordiamet.ee/erikategooria

Enda avatud kategoorias kooskõlla viimine kolme sammuga:

  1. Uuri välja, millisesse C-klassi su droon kuulub. Võib juhtuda, et droonil ei ole märgistust ja sellisel juhul on see päranddroon või ise ehitatud lennuvahend. C-klass lubab üldjuhul asulas sees lennutada ja sellise märgistuse puudumisel, kui droon on üle 250g, tuleb drooni lennutada asulast väljas A3 kategoorias – sellisel juhul on vajalik vaid A1/A3 pädevuse omandamine.

KlassTootjaMudel
C0DJIMini 2 SE, Mini 3, Mini 3 Pro, Mini 4 Pro
C1DJIAir 3, Mavic 3 / Cine / Classic
C2DJIMavic 3 Pro, Mavic 3 Enterprise seeria, Matrice 30 seeria
C2AgEagleSENSEFLY eBee
C3DJIMatrice 350 RTK
C3Quantum-SystemsTrinity F90+
C6DelairDelair UX 11

2. Registreeru lois.transpordamet.ee lehel käitajaks. Käitajaks registreerumisega kaasneb 10€ riigilõivu.

3. Tee läbi vajaliku kategooria test. A1/A3 kategooria testi saab sooritada LOIS süsteemis ja A2 eksami jaoks tuleb broneerida aeg Transpordiameti kontoris peale A2 eksamile registreerimist LOIS-is.

Käitamine avatud kategoorias on käitamispiirangute, kaugpiloodile esitatavate nõuete ja mehitamata õhusõidukitele esitatavate tehniliste nõuete alusel jagatud omakorda kolmeks alamkategooriaks A1, A2 ja A3. NB! Reeglid kehtivad ainult C-klassi märgistusega droonidele.

  • A1 – Lend inimeste kohal, kuid mitte üle rahvakogunemiste, C0- või C1-klassi õhusõidukiga. Kuna C0- ja C1-klassi saavad kuuluda vaid kõige kergemad droonid, siis on oht inimestele ja varale isegi avarii/allakukkumise korral minimaalne.
  • A2 – Lend inimeste lähedal, kuid mitte üle kõrvaliste isikute C2-klassi õhusõidukiga, mis kaalub kuni 4 kg (kui puudub identifitseerimismärgistus, siis on lubatud lennutada kuni 2 kg õhusõidukit, täpsem info allpool). Käitamine peab toimuma kõrvalistest isikutest ohutul, kuid horisontaalselt vähemalt 30 meetri kaugusel. Juhul, kui kasutatakse aeglast (low-speed) lennurežiimi, võib miinimumkauguse vähendada 5 meetrini.
  • A3 – Lend inimestest eemal, maksimaalselt 25 kg kaaluva mehitamata õhusõidukiga (C4- või madalama klassi õhusõiduk). Käitamine peab toimuma ohutul, kuid horisontaalselt vähemalt 150 m kaugusel nii kõrvalistest isikutest kui ka elu-, kaubandus-, tööstus- ja puhkepiirkondadest.

A1/A3 esami õppematerjalid: https://www.transpordiamet.ee/lennundus-ja-lennuohutus/droonidmehitamata-ohusoidukid/kaugpiloodi-padevused#oppematerjalid

A2 eksami õppematerjalid: https://www.transpordiamet.ee/lennundus-ja-lennuohutus/droonidmehitamata-ohusoidukid/kaugpiloodi-padevused#ilm

4. Jälgi EANSi keelualade kaarti: https://utm.eans.ee/avm/#p=7.45/58.788/25.218

Internet Explorer Icon

NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.