
Kes on Jaan Kronberg?
Jaan Kronberg, tuntud sõprade seas ka kui Kronja, on Skycam’i asutaja ja filmi droonipiloot. Tema teekond droonindusse on inspireeriv: alates Skype’is ja Elisas veedetud aastatest kuni professionaalse filmidrooninduseni, millega ta on tegelenud viimased 13 aastat. Kuid kuidas sai alguse tema huvi drooninduse vastu?
Esimesed lennud ja teekond droonifilminduseni
Kõik sai alguse 2009. aastal, kui kingituseks saadud juhitav helikopter tekitas Jaanis soovi lisada sellele pisike kaamera. FlyCamOne’i mikrokaamerad – toode, mis eksisteeris juba enne GoPro’t – võimaldasid esimesi filmikatsetusi õhust. Järgnesid pidevalt täiustatud iseehitatud droonid, mis viisid Jaani sügavamale droonimaailma. Esimese drooni kokkupanek oli tõeline tehniline väljakutse, kuid see õpetas, et lennutamisoskus pole ainus, mida droonimees vajab – olulised on ka teadmised jootmisest, lennukontrolleritest ja tarkvarast.
Filmindus: Piirideta loovus
Jaani töö keskendub eelkõige filmindusele, kus droonidel on ainulaadne roll. „Droon annab võimaluse kaamerat vabalt liigutada, luues ühe võtmega narratiive, mis on vaatajale võimsad ja kaasahaaravad. Droon võimaldab näiteks alustada stseeni majas sees, lennata ruumist välja, liikuda näitlejaga autoni ja seejärel jälgida põnevat tagaajamist – kõik ühe katkematu kaadriga,“ kirjeldas Jaan. Just see loovuse vabadus muudab droonifilminduse tema jaoks nii paeluvaks.
Meeldejäävad hetked drooniga
Jaani droonikogemuste hulgast tõuseb esile üks eriti meeldejääv lend Norras 2014. aastal. Filmides autoreklaami, õnnestus tal jäädvustada hingematult ilus vaatepilt – fjordides liikuvad delfiinid, loojang, purjekad ja mäed. Kahjuks unustas operaator salvestamise nupu vajutada, jättes selle ilu vaid meeskonna mälestustesse. „See oli hetk, mis jäi meelde nii oma ilu kui ka kaotuse poolest,“ meenutas Jaan.
Droonindus kui avastusrõõm
Jaani lemmikkoht drooniga lendamiseks on loodus. Väiksemad droonid võimaldavad jõuda paikadesse, kuhu inimese jalg ei ulatu. „Droon on justkui silmad seal, kuhu mina ei ulatu,“ ütles ta. Jaani sõnul on avastamise ja avastusrõõmu jagamise võimalus drooninduse suurim väärtus.
Nõuanded algajale droonilendurile
Jaani soovitus algajatele on lihtne: „Alusta väiksemast ja odavamast droonist, harjuta palju ja ära kiirusta.“ Ta rõhutab, et droon „ise“ midagi ilusat ei tee – kõik sõltub lennutaja oskustest ja loovusest. Kannatlikkus, harjutamine ja ohutus on võtmetähtsusega, et droonilennud oleksid turvalised ja edukad.
Tulevikuvisioon
Jaan usub, et droonid on filmimaailmas alles oma potentsiaali avastamise algusjärgus. Ta näeb droonide võimet täiustada visuaalseid jutustamisviise ja ootab huviga, milliseid võimalusi tulevik toob.
Ilusaid maandumisi kõigile droonifännidele!
Kui Jaani lugu ja nõuanded inspireerisid ka sind droonindusega tegelema, siis ära pelga astuda esimesi samme. Nagu Jaan ütleb: „Droon on rohkem kui masin – see on loovuse ja avastusrõõmu tööriist.“
(Fotod erakogust)