Kes on Mart Rae?
Mart Rae on Eesti geodeet ja ettevõtja, kes on tuntud oma panuse poolest geodeesia ja mehitamata lennunduse valdkonnas. Ta juhib ettevõtet Rae Geodeesia OÜ, mis pakub geodeetilisi teenuseid, sealhulgas mõõdistustöid droonidega. Lisaks on Mart aktiivne Kaitseliitlane ning mitmete erialaste organisatsioonide liige. Tema karjäär hõlmab kõike alates geodeetilistest uuringutest kuni rahvusvaheliste konverentside esinemisteni. Geodeesia ja drooninduse ühendamisel on ta olnud teerajaja Eestis, viies ellu projekte, mis arendavad nii tehnoloogiat kui ka kogu valdkonda.
Drooninduse algus: praktiline vajadus ja uudishimu
Mardi huvi droonide vastu sai alguse praktilisest vajadusest. „Oma loomult olen laisk ja otsisin viise, kuidas mõõdistustöid teha kiiremini ja efektiivsemalt kui tollal tavapäraste meetoditega,“ rääkis ta. Esimesed kokkupuuted droonidega olid Saksamaal Intergeo messil, kus silma jäid sellised droonid nagu Mavinci ja Ebee. Siiski jõudis tõsise töövahendi, DJI Phantom 4, ostuni alles 2016. aastal. Sellest hetkest alates muutusid droonid oluliseks osaks Mardi igapäevatöös.
Esimene droon ja õppetunnid
DJI Phantom 4 osutus Mardi esimeseks tõsiseks töövahendiks. „Õppimine käis katse-eksituse meetodil, kuna müüja peale müügi muid teenuseid ei pakkunud,“ meenutas ta. Sellegipoolest teenis droon oma ostuhinna tagasi juba paari päevaga, tõestades, et droonid ei ole lihtsalt mänguasjad, vaid tõhusad tööriistad. Mardi kogemused selle drooniga olid alguspunktiks tema laienevale droonipargile ja oskuste arendamisele.
Töö ja hobi: droonidega pildistamine ja FPV-lennud
Kuigi Mart ei lenda drooniga lihtsalt ajaviiteks, naudib ta FPV-droonide kasutamist väljaspool tööaega. Tööalaselt keskendub ta peamiselt pildistamisele fotogramm-meetriliste tööde jaoks. „Hea tööpäeva lõpus olen pildistanud täis 2x256GB mälukaarti – ja natuke kolmandale ka,“ kirjeldas ta oma igapäevast töömahtu.
Meeldejäävamad droonilennud
Mardi töö on viinud teda põnevatesse kohtadesse. Üks meeldejäävamaid projekte oli Vaindloo saarel, kus tuli töödeks kaatriga kohale sõita. Samuti on erilised olnud lendamised Osmussaarel ja Naissaarel. Kõige väljakutsuvam kogemus oli aga suuremahuline kõrgepingeliinide mõõdistamine Ahtmest Tartuni. See töö hõlmas protseduuride ja töövoogude väljatöötamist täiesti nullist, kuna sellise mastaabiga drooniprojekti polnud Eestis varem tehtud.
Lemmiklennukohad ja väljakutsed
Mardi lemmikpiirkonnaks drooniga lendamiseks on Narva jõe kallas ja Peipsi äär. Kuigi see piirkond on keeruline, teeb just raskuste ületamine selle veelgi rahuldustpakkuvamaks. „Lendamine sellistes kohtades on alati väljakutse, kuid hea planeerimine ja kogemus aitavad saavutada parimaid tulemusi,“ ütles ta. Väljakutseteks on olnud tugev tuul, GNSS-signaalide segamine ja muud tehnilised raskused, kuid kõik need kogemused on aidanud Mardi oskusi lihvida.
Kaasaegne droonipark ja lemmikdrooni omadused
Mardi droonipark on muljetavaldav, ulatudes DJI Mini droonidest kuni DJI Matrice 300-ni. Tema isiklik lemmik on DJI M300, mis on töökindel ja kohandatav erinevate sensoritega. „M300 paindlikkus kaamera, lidarite ja muude sensorite kasutamiseks muudab selle ideaalseks keeruliste ülesannete täitmiseks,“ selgitas ta.
Nõuanded algajale droonilendurile
Mart rõhutab, et algajad peaksid end kurssi viima drooniseadustega ning alustama lendamist turvalistes kohtades. „Hea kaadri jaoks pole vaja kõrgemale lennata, kui reeglid lubavad,“ hoiatas ta. Ta soovitab ka ettevalmistusele ja planeerimisele palju rõhku panna, sest parimad tulemused sünnivad kannatlikkuse ja pühendumusega. Lisaks julgustab ta õppima teiste kogemustest ja osalema koolitustel, et vältida algajate tavapäraseid vigu.
Droonid kui tööriist ja inspiratsiooniallikas
Mart Rae näeb droone kui võimsaid tööriistu, mis annavad võimaluse vaadata maailma uue nurga alt. „Droon ei ole ainult tehnoloogia – see on võimalus luua ja avastada midagi uut,“ ütles ta.
Tema lugu inspireerib kõiki, kes soovivad ühendada tehnoloogia praktilisuse ja loomingulisuse.
(Fotod erakogust)