Tuletame meelde reegleid: kas sina tead, kus ja kuidas tohib drooni lennutada?

Tuletame meelde reegleid: kas sina tead, kus ja kuidas tohib drooni lennutada?

Viimasel ajal on sagenenud juhtumid, kus lennureegleid on rikutud, mis seab ohtu nii droonilennutajad kui ka teised õhuruumi kasutajad. Selleks, et tagada turvalisus ja vältida võimalikke õnnetusi, on oluline üle korrata droonide lennutamise reeglid.

1. Lennureeglite järgimine

Kõik lennutegevused, olgu need siis mehitamata õhusõidukitega (droonid) või mehitamata õhusõidukitega, peavad toimuma vastavalt kehtivatele lennureeglitele. Eestis reguleerivad õhuruumi kasutamist järgmised õigusaktid:

  • Lennundusseadus
  • Majandus- ja taristuministri 26.03.2015 määrus nr 24 – “Riigisisesed lennureeglid ja erandid ning erisused komisjoni rakendusmääruses (EL) nr 923/2012 sätestatud lennureeglitest”
  • Vabariigi Valitsuse 18.07.2000 määrus nr 240 – “Eesti õhuruumi kasutamine ja lennuliikluse teenindamine Tallinna lennuinfopiirkonnas”

2. Mehitamata õhusõidukite (droonide) lennutamise reeglid

Droonide lennutamine on viimastel aastatel muutunud üha populaarsemaks. Selleks, et tagada ohutus ja vältida võimalikke õnnetusi, tuleb järgida järgmisi põhireegleid:

  • Käitaja registreerimine: Üldjuhul peavad kõik kaameratega droonide omanikud ennast käitajaks registreerima, olenemata drooni kaalust. Registreerimisnumber tuleb kinnitada droonile.
  • Kaugpiloodi pädevus: Kui drooni kaal on 250 grammi või rohkem, on vajalik omandada A1/A3 algpädevus. Soovitatav on pädevus omandada ka väiksemate droonide puhul, et tagada suurem olukorrateadlikkus ja ohutus.
  • Lennukõrgus ja -kaugus: Lennata tohib kuni 120 meetri kõrgusel maapinnast, välja arvatud juhul, kui geograafilise ala tingimustega on seatud madalam piir. Droon peab olema kogu lennu vältel visuaalses otsenähtavuses.
  • Lennualad: Enne lendu tuleb tutvuda nii ajutiste kui ka alaliste piirangualadega. Mõned alad võivad nõuda ala haldava asutuse luba. Lennu planeerimise faasis ning vahetult enne lendu on soovitatav kontrollida kaardirakendusi.
  • Vanusepiirangud avatud kategoorias:
    • Avatud kategoorias lendamiseks peab kaugpiloot olema vähemalt 16-aastane.
    • Vanusepiirang ei kehti kolmel juhul:
      1. Kui tegemist on iseehitatud drooniga, mille kaal on vähem kui 250 g ja mille lendamise kiirus on vähem kui 19 m/s.
      2. Kui tegemist on C0 klassi identifitseerimismärgistusega drooniga.
      3. Kui lendamine toimub selleks pädeva isiku järelevalve all.
  • Keeld lennata õnnetuse sündmuskohal: Politsei- ja Piirivalveamet juhib tähelepanu, et vastavalt Euroopa Komisjoni rakendusmääruse (EU) 2019/947 UAS.OPEN.060 punktile 3 ei ole lubatud lennutada oma mehitamata õhusõidukit õnnetuse sündmuskohal.

Täpsemat teavet droonide lennutamise reeglite kohta leiate Transpordiameti kodulehelt.

Droonikaardi leiab SIIT.