DJI Inspire 2 vs. Inspire 3

DJI Inspire 2 vs. Inspire 3

Alates aastast 2016 on Inspire 2 olnud professionaalsete filmitegijate asendamatu abimees. Kui üldjuhul DJI erinevad drooniseeriad saavad uuendust ligikaudu kahe aasta tagant, siis Inspire seeriat uuendust pidid soovijad ikkagi päris kaua ootama. Kuulujutud Inspire 3  saabumise kohta hakkasid levima juba mitmeid aastaid tagasi. Nüüd, aastal 2023 (rohkem kui kuus aastat pärast Inspire 2 väljaandmist), on DJI ametlikult välja lasknud Inspire 3.

Võrdleme nende kahe drooni põhielemente:

 DJI Inspire 3DJI Inspire 2
Gimbal-kaameraTäiskaadel sensor;
Dual native EI: 800/4000. EI 200-6400
S35 või M4/3 sensor;
EI 100-1600 (Zenmuse X7)
Gimbal-kaamera ühilduvusX9-8K Air (tuleb koos drooniga)Zenmuse X7 (valikuline)
Zenmuse X5S (valikuline)
Zenmuse X4S (valikuline)
Kõrgeimad video spetsifikatsioonid8K/75fps ProRes RAW;
8K/25fps CinemaDNG.
6K/30fps ProRes RAW & 6K/30fps CinemaDNG (mõlemid koos X7-ga)
FPV kaamera1/1.8-inch CMOS sensor;
161° DFOV
1/7.5-inch CMOS sensor;
84° DFOV
PositsioneerimistäpsusSentimeetri tasemel (RTK-ga)Meetri tasemel (RTK ei ole toetatud)
TuvastussüsteemKõikides suundades takistuste vältimineKolmesuunaline takistuste tuvastamine
LennuaegMaksimaalselt 28 minutit23 minutit (koos Zenmuse X7-ga)
Intelligentsed lennurežiimidWaypoint Pro: Repeatable Routes, 3D Dolly, Spotlight ProTapFly, ActiveTrack, Spotlight Pro
Video ülekanne & leviO3 Pro: kuni 8km (CE)Lightbridge: kuni 3.5 km (CE)
MäluPROSSD 1TB (komplektis kaasas)CINESSD 120/240/480/960GB (müüakse eraldi)

Kaamera ja objektiivid

DJI Inspire 3 kasutab uut Zenmuse X9-8K Air gimbal-kaamerat, mis on loodud spetsiaalselt Inspire 3 jaoks.

DJI Inspire 2 kaameravalik on aga laiem ja saab kasutada mitmeid kaameraid nagu Zenmuse X7, Zenmuse X5S ja Zenmuse X4S. Zenmuse X7 on filmimeeste poolt kõige eelistatum variant.

Küll on aga Zenmuse X9-8K Airil Zenmuse X7 ees mitmed eelised ja uuendused.

Kõige olulisem on see, et Zenmuse X9-8K Air on varustatud täiskaader pildisensoriga, mis suudab salvestada videot kuni 8K RAW-ga, ületades 8K/75 kaadrit sekundis ProRes RAW litsentsi ja 8K/25 kaadrit sekundis CinemaDNG koodekiga. Litsentsivõtmed tuleb soetada eraldi.

Zenmuse X9-8K Air toetab ka 14+ dünaamilise ulatuse vahemikku ja topelt loomulikku ISO-d, et säilitada rohkem detaile, mis vastavad paljude erinevate kinematograafiastsenaariumide vajadustele.

Võrdluseks – Zenmuse X7 suudab ProRes RAW ja CinemaDNG litsentsivõtmetega saavutada kuni 6K/30 kaadrit sekundis. Sellel on 14 dünaamilist ulatust.

Kui rääkida objektiividest, siis DJI Inspire 3 toob turule uue DL 18 mm F2.8 ASPH, mis ühildub X9-8K Airiga ja millel on täiskaader DFOV 100° ning mis on loodud 8K sisu loomiseks.

Mõlemad droonid saavad kasutada DL 24 mm, 35 mm ja 50 mm objektiive (Inspire 2 koos Zenmuse X7-ga). Kuid Inspire 2 16 mm objektiiv ei ühildu Inspire 3-ga.

 

Intelligentsed režiimid

Inspire 3-l ja Inspire 2-l on intelligentsete režiimide komplekt, mis hõlbustab sisu loomist õhust.

Need intelligentsed režiimid on:

  • Inspire 3:Waypoint Pro – kordusmarsuudid & 3D Dolly, uuendatud Spotlight Pro.
  • Inspire 2:Spotlight Pro, TapFly, ActiveTrack.

Kuigi Inspire 2 intelligentsete režiimide üle ei tasu otseselt kurta, viib Inspire 3 need funktsioonid siiski järgmisele tasemele. Eriti kvaliteetne lisand on Waypoint Pro, mis aitab planeerida lennu marsruuti ja võtteid keerukate stseenide jäädvustamiseks. See režiim koosneb kordusmarsruutidest ja 3D Dollyst.

RežiimFunktsionaalsus 
KordusmarsuudidInspire 3 lendab automaatselt samal marsruudil ja säilitab kõik eelseadistatud parameetrid, nagu kõrgus, kiirus, gimbali nurk ja kaamera sätted. See sobib suurepäraselt keerukate ühevõtete tegemiseks või pikaajaliste intervallide loomiseks.
3D DollySee režiim simuleerib filmikomplektidel kraanat, kaabelkaamerat või Dolly-t. Pärast lennumarsruudi kavandamist saab filmioperaator drooni manuaalselt nii, et see marsruudil edasi-tagasi liiguks. Samal ajal saab kohandada parameetreid nagu kiirus, gimbalinurk ja palju muud – seda kõike vastavalt võtte vajadustele.

Inspire 3 Spotlight Pro funktsionaalsust on taaskord edasiarendus Inspire 2 omast, mis võimaldab üksikloojatel veelgi rohkem võttevõimalusi.

See toetab inimeste, sõidukite ja paatide automaatset tuvastamist ja kaadris hoidmist palju suurema täpsusega kui Inspire 2 Spotlight Pro.

Inspire 3 Spotlight Pro-l on jälgimis- ja vabarežiim.

  • Jälgimisrežiim:droon ja gimbalikaamera vaatavad samasse suunda ja jäävad objektile lukustatuks, et piloot saaks teha tiirlevaid kaadreid ilma käsitsi kaadri reguleerimiseta.
  • Vaba režiim:tänu Inspire 3 360° liikuvale gimbali pan-teljele saab vabarežiimis gimbalkaamera jääda objektile lukustatuks, samal ajal kui soolopiloot kasutab FPV-kaamerat oma ümbruse kontrollimiseks ja lennumarsruuti läbimiseks. Kaamera liigutamine on lihtsam.

Võrdluseks vaatame üle, millised on Inspire 2 intelligentsed režiimid.

RežiimFunktsioon
Spotlight ProSpotlight Pro-l on kaks võtterežiimi: kiirrežiimis valige jälgimise alustamiseks objekt. Kompositsioonirežiimis valige objekt ja jälgimisasend. Kui objekt siseneb eelseadistatud jälgimisasendisse, vajutage jälgimise alustamiseks otseteed. Gimbali saab pildistamise ajal kompositsiooni reguleerimiseks liigutada.
TapFlyKaheteljeline pardal olev FPV-kaamera eraldab lennuvaate põhikaamera vaatest, andes Inspire 2-le tõhusalt spetsiaalse TapFly-kaamera. Lennumarsruudi määramiseks puudutage FPV-vaates ekraanil punkti ja Inspire 2 lendab automaatselt mööda seda marsruuti, jättes piloodi keskenduma gimbali liikumisele.
ActiveTrackActiveTrack režiim võimaldab Inspire 2-l ära tunda mitmesuguseid objekte, alates inimestest kuni jalgratasteni ja lõpetades autodega kuni paatideni. Jälgitavast objektist lähtuvalt reguleeritavad jälgimisprofiilid tähendavad suuremat jälgimise täpsust.

Jõudlus ja disain

Mõlemad droonid võivad jõuda kiiruseni umbes 94 km/h tunnis, kuid uus mudel on siiski veidikene äkilisem ja väledam. Maksimaalne sukeldumiskiirus on tõusnud Inspire 2 9 m/s-lt 10 m/s-le, vertikaalse tõusu/laskumise kiirus aga 6 m/s ja 4 m/s 8 m/s-ni.

Inspire 3 maksimaalne lennuaeg on 28 minutit. Inspire 2 suudab Zenmuse X7-ga saavutada 23 minutit või vähem võimsa Zenmuse X4S kaameraga 27 minutit. Inspire 3 kasutab tuntuks saanud TB50 akude asemel uusi TB51 akusid. Need akud on väiksemad jakergemad, aga kõrgema pingega võrreldes TB50 akudega.

Kaalu osas on Inspire 3’l massi 3995g (sh gimbalkaamera, kaks akut, objektiiv, PROSSD ja propellerid) ning selle maksimaalne stardimass on umbes 4310g. Seevastu DJI Inspire 2 kaalub 3440g (koos rekvisiitide ja akudega, kuid ilma gimbali ja kaamerata) ning maksimaalne stardimass on 4250 g.

Mõlemad droonid on vastupidavad ning taluvad temperatuuri vahemikus -20 °C kuni 40 °C. Inspire 3-l on suudab taluda aga tugevamat tuulekiirust – 12 m/s (tõusmisel/maandumisel) ja 14 m/s (lennul). Inspire 2 puhul oli maksimaalseks numbriks 10 m/s.

DJI Inspire 3-l on uuendatud disain, mis parandab selle voolujoonelisust ja juhtimiskogemust. Lisatud on 360° Pan ja Tilt Boost võimalused. Kui telik on langetatud, toetab gimbal 80° ülespoole suunatud pildistamist ilma igasuguste takistusteta, võimaldades videograadidel jäädvustada silmatorkavalt uuenduslikke kaadreid.

DJI Inspire 3 kasutab uusi kokkuklapitavaid kiirkinnitusega propellereid, mida on lihtne hoiustada. Väga suur pluss on see, et propellereid ei pea peale igat lendu enam maha võtma, et droon kohvrisse mahutada.

 

Juhtimine ja ülekanne

DJI Inspire 3-l on DJI Inspire 2-ga võrreldes täiustatud juhtimine ja edastamine

Juhtpult

DJI Inspire 3 kasutab DJI RC Plus juhtpulti, millel on  7-tolline sisseehitatud ekraan heledusega 1200 nitti,

Juhtpuldil on sisseehitatud aku, mis peab vastu veidi üle kolme tunni, kuid välise WB37 akuga saab seda pikendada kuue tunnini. WB37 akut on võimalik ka kiirvahetada ilma pulti välja lülitamata.

Endise DJI GO 4 asemel kasutab Inspire 3 uuendatud liidesega DJI Pilot 2 rakendust, mille liides on spetsiaalselt loodud sisuloojatele. Lisatud on täiustatud võimalused selliste parameetrite nagu kaamera säri, video spetsifikatsioonide, fookuskauguse ja gimbali nurga kontrollimiseks.

DJI Inspire 2 ühildub Cendence RC või Inspire RC-ga. Mõlemad kontrollerid vajavad eraldi ekraani, näiteks Crystalsky monitori.

Ülekanne

Inspire 3 on varustatud O3 Pro – DJI uusima kinokvaliteediga videoedastussüsteemiga. See täiustatud süsteem on Inspire 2 Lightbridge videoedastussüsteemiga võrreldes massiivne hüpe edastuskauguses, latentsuses ja üldises stabiilsuses.

Edastuskauguse osas võib Inspire 3 ulatuda kuni 8 km-ni (CE), võrreldes Inspire 2 3,5 km-ga (CE).

Inspire 3 kasutamisel toetatakse esmakordselt 4K/30 kaadrit sekundis reaalajas ülekandeid kuni 5 km edastuskaugusega, et rahuldada võtteplatsil UHD jälgimise ja otseülekande vajadusi. Võrdluseks on Inspire 2 maksimaalse reaalajas edastamise eraldusvõime 720p/30 kaadrit sekundis.

Ja mis puudutab maksimaalset otseedastuse kaadrisagedust, siis Inspire 3 suudab saavutada 1080p/60 kaadrit sekundis, Inspire 2 aga 720p/30 kaadrit sekundis.

Juhtimine kahe puldiga

Võrreldes Inspire 2-ga on Inspire 3 topeltjuhtimiskogemust oluliselt täiustatud.

Kaks kaugjuhtimispulti saavad vastu võtta otseedastusi ja juhtida drooni iseseisvalt, nii et piloot ja gimbalioperaator võivad olla võtteplatsi täiesti erinevates nurkades. See on suur edasiminek võrreldes Inspire 2 piiratud esmaste ja sekundaarsete juhtlinkides.

Kui piloot kaotab drooni signaali, saab gimbalioperaator nüüd drooni üle kontrolli võtta, et turvaliselt koju naasta või otse maanduda.

 

Lennuohutus ja stabiilsus 

DJI Inspire 3 lennuohutust ja stabiilsust on taaskord täiustatud mitmekesise funktsioonide kataloogiga.

Näiteks on Inspire 3-l mitmesuunaline takistuste tuvastamine, sealhulgas uus kohandatav funktsioon, mis võimaldab kasutajatel horisontaalse, üles- ja allapoole suunatud takistuste tuvastamise eraldiseisvalt kas lubada või keelata.

Mõlemal droonil on FPV-kaamera, kuid Inspire 3-l on uus ja täiustatud versioon, mis kahekordistab DFOV-i võrreldes Inspire 2 FPV-sensoriga. Inspire 3 täiustatud FPV-kaamera pakub muljetavaldavamat valgustundlikkust, võimaldades pilootidel jälgige nende ümbrust elavalt ja selgelt – isegi hämaramates tingimustes.

Allolev tabel näitab erinevust Inspire 3 ja Inspire 2 FPV kaamera vahel.

 Inspire 3Inspire 2
Anduri suurus1/1.8-tolli1/7.5-tolli
DFOV161°84°
Reaalajas sööda kvaliteet1080p/60fps480p/30fps

Ootamatuks, kuid meeldivaks üllatuseks on Inspire 3-l ka RTK võimekus, mis on loodud lennu stabiilsuse ja positsioneerimise parandamiseks. Kui see on sisse lülitatud, tagab see sentimeetri täpsuse võrreldes traditsioonilise meetritasemel GNSS positsioneerimisega, mida kasutab Inspire 2.

RTK-suutlikkus Inspire 3 peal tähendab seda, et Inspire 3 suudab näiteks sooritada korduvaid kaadreid, mis varem oleks nõudnud kaabelsüsteemi või noole kasutamist.

 

Lisavarustuse ühilduvus

Mõned tarvikud ühilduvad Inspire 3 ja Inspire 2-ga, kuid mitmed siiski mitte.

Allolev tabel annab ülevaate nendest ühilduvustest:

 Inspire 3Inspire 2 
TB51 Intelligentne lennuakuX
Inspire 2 PART17 TB50 Intelligentne lennuakuX
Inspire 3 kokkuklapitavad kiirkinnitavad propellerid (Paar)X
Inspire 3 kokkuklapitavad kiirkinnitavad propellerid kõrgmäestike jaoks (Paar)X
RC Plus tugirihmade komplektX
RC Plus reguleeritava kõrgusega juhtpulgadX
TB51 Intelligentne aku laadimisdokkX
DJI RC Plus (Inspire 3)X
DL 18mm F2.8 ASPH objektiivX
Zenmuse X5S Part 1 gimbal ja kaamera (ilma objektiivita)X
Zenmuse X7(Lens Excluded)(RH)X
Zenmuse X7 PART1 DJI DL-S 16mm F2.8 ND ASPHX
Zenmuse X7 PART2 DJI DL 24mm F2.8 LS ASPH Lens
Zenmuse X7 PART3 DJI DL 35mm F2.8 LS ASPH Lens
Zenmuse X7 PART4 DJI DL 50mm F2.8 LS ASPH Lens
Zenmuse X7 Part16 DJI DL/DL-S Lens Filter Set (DLX series)
WB37 Intelligentne aku
DJI WB37 aku laadimise hub (USB-C)
DJI tulekindel akukott (suur)
DJI tulekindel akukott (väike)
DJI PROSSD 1TBX
Inspire 2 CINESSDX

DJI Inspire 3 vs DJI Inspire 2: kokkuvõte

Inspire 2 ilmumise ja Inspire 3 avalikustamise vahele on jäänud enam kui kuus aastat. Kiiresti muutuvas ja kiiresti arenevas tehnoloogiamaailmas on see väga pikk ajavahemik.

Niisiis, kas see suur Inspire 3 ootamine oli seda väärt? Ühesõnaga öeldes – JAH. Inspire 2 seadis omal ajal kõrged standardid ning Inspire 3 on astunud kenasti eelkäija jälgedes, aastatepikkusele kogemusele tuginenud ja latti kõvasti tõstnud.

Inspire 3 uus RC Plus juhtpult, võimekus jäädvustada kauneid 8K kaadreid, täiustatud intelligentsed võtterežiimid ning korduvkaadrite tegemise võimalus tänu RTK positsioneerimisele on vaid mõned meeldejäävamad asjad, mis muudavad antud drooni professionaalsetele videomeestele väga atraktiivseks.

Soeta e-poest või uuri lisa info@droon.ee.