GoPro Hero12 – mis on uut?

GoPro Hero12 – mis on uut?

GoPro on nagu iPhone, iga inimene on temaga kokku puutunud, omanud või mingit moodi neist kuulnud.

Mõnel on ta olemas, mõnel lausa mitu. Aga kas tasub uus mudel juba olemasoleva vanema vastu välja vahetada? Siinkohal võtamegi luubi alla uue Hero12 mudeli, et mõista, kas ta on eelkäijast parem ning kas tasub olemasolevat uuendada uuema vastu.

GoPro Hero seikluskaamerad elavad üle ka kõige ekstreemsemad olud mägedes ja vees kui ka väikse turismireisi suurlinnas. Selle kaamera käsitlemisega saavad hakkama ka kõige tehnikakuagemad inimesed. Peale selle, et nad on äärmiselt populaarsed, siis on nad seda ka põhjusega: kvaliteetne seest ja väljast ning on suuteline tootma uskumatult head materjali, olles ise nii väike ja kompaktne.

Tegemist ei ole enam trenditootega vaid on tulnud siia, et jääda. 12-s generatsioon juba tõestab seda, et pidevalt tehniliselt muutuvas maailmas on jäädud edukalt püsima.

Ettevõte sai alguse aastal 2002 ning esimene meile teadatuntud digitaalne seikluskaamera väljastati aastal 2006 (aastad 2002-2006 toimetati 35mm filmikaamera maailmas).

Meie võtsime kätte esimest korda GoPro Hero3-e ning see jääb aastasse 2011 – nagu näha, on ta endiselt meilegi südamelähedane, olles meie kaupluse toodete põhivalikus (koos laia aksesuaaridevalikuga).

Nüüd kui viimane väljalase on avalikustatud, oleme seda mõned kuud käes keerutanud kui ka töösse pand, ühtlasi ka hoolega rentinud. Seega meil on endil kogemust kui ka klientide tagasiside, mille siia kenasti ritta seame. Ja seda teeme ausalt, midagi ilustamata.

Uusimad funktsioonid

Uusima GoPro Hero12 uued uuendused on üsna tublid, küll mitte aga nii suured, et varjutaks Hero11 omadusi.

  • Duubeldatud akutööaeg
  • HDR Video
  • GP-Log pildiprofiil
  • HyperSmooth 6.0 + 360 kraadine horisondi lukk
  • Võrguvaba audio toetus
  • Vertikaalse salvestamise režiim
  • Intervallfoto režiim
  • Max Lens Mod 2.0 ühilduvus

Ja kõik need omadused, mis on olemas ka Hero11 mudelil:

  • 1/1.9″ sensor
  • 8:7 kuvasuhe
  • 10-Bit värviprofiil
  • 5.3K 60fps
  • 4K 120fps
  • 2.7K 240fps 8x slo-mo jaoks
  • 27 megapikslised fotod
  • 33 feet (10m) veekindel otse kabist väljas (ilma lisakorpuseta)
  • Hääljuhtimine ja -käsklused
  • LCD täisvärviline esiekraan
  • LCD täisvärviline tagaekraan
  • RAW pildid kõikides režiimides

Duubelda aku tööaega

Kõige suurem uuendus Hero12 puhul on see, et kuidagi on nad suutnud pigistada kõvasti rohkem mahla juba teada-tuntud Enduro akude sisse. Ehk sama aku – pikem tööiga. Lausa 2x rohkem! Seda nad suutsid teha tarkvaralise akuhaldussüsteemi uuendusega, ilma, et oleks vaja akut uuendada või täiendada. Pikem eluiga tähendab, et muretult rohkem seiklemisvõimalust ja on vaja vähem akusid kaasas kanda, mis teeb iga seljakotimatkaja elu ikka väga mugavaks.

Aga mis see numbrites on? 5.3K60fps juures (mis on kõige maksimaalsem videoresolutsioon), saad järjest filmida 70 minutit (Hero11 puhul oli see 35 minutit). Resolutsiooni natuke madaldates 5.2K30fps peale, siis saab 70 minutist 95 minutit. Kui aga võtta kõige tavalisem resolutsioon, mida tavainimene tüüpiliselt kasutab – 1080p30fps juures saab tervelt 155 minutit rahus järjest salvestada.

Aga kas see on nõnda vaid paberil või ka päriselt? Läksime õue, lumi küll veel maas ei olnud, aga oli üsna niiske ja kõle – 4K60fps, koos täieliku stabiliseerimisega ja klõpsisime pilte ka – 30 minutiga materjali saime akutaset ära kulutatud 60%. Seega, 40% või siis umbes 15 minutit materjali oleks saanud veel teha. See on tegelikult rohkem kui piisav, sest kasutusse läksid vaid mõned klipid (ca 1-2 minuti jagu). Jah, selle oleks saanud kõik tehtud ka Hero11-ga või mõne teise vanema mudeliga, küll aga alati oli varuaku taskus. Hero12-ga varuakut kaasa tassima otseselt ei pea. Kuna Enduro akud on loodud külmemasse kliimasse, siis ei pidanud muretsema ka selle pärast, et aku äkitsi ilmastikutingimuste tõttu otsa lõppeb.

High Dynamic Range (HDR) Video

High Dynamic Range (HDR) ehk kõrge dünaamiline ulatus on meetod peente detailide ja värvide jäädvustamiseks laias valgusspektris, hoides pildid võimalikult reaalsena. Milleks see hea on? Ikka selleks, et videopilt tuleks kohe võimalikult efektne ja ilus, ilma et peaks järeltöötluses väga palju vaeva nägema.

GoPro tutvustas HDR fotosid oma sätetes juba ammu, et panna fotod tõeliselt särama. Aga nüüd Hero12 puhul on see ka jõudnud videosse, mis on saadaval kõikides resolutsioonides ka 5.3K ja 4K materjalides.

See on ka üks uutest funktsioonidest, mis ka meie klientidele väga palju rõõmu pakub.

Max Lens Mod 2.0

Koos Hero12-ga avalikustati ka Max Lens Mod 2.0 mis on täiendus juba teadatuntud GoPro laia läätse lisavarustusele. Kuidas see töötab? Sa lisad selle läätse oma kaamera küljes olevale läätsele (klaasi keerad eest ära) ning siis sätetes nupuvajutusega on sul võimalik saada 36% laiem pilt (widescreen) videos ja 48% pikem vertiklaases videos. Ta lisaks annab veel 177° vaate 4K60fps video juures ja aktiveerib horisondiluku. Kui sa soovid talletada materjali ükskõik mis seiklusalas, mis eeldab laiemat pilti, näiteks motosport või suusatamine, siis antud lisalääts on vägagi hea abimees. Kui sa aga filmid igapäevast tavaseiklemist, siis ei ole antud lainurk-lääts otseselt vajalik vidin.

HyperSmooth 6.0 koos horisondilukuga

Emmy auhindu võitnud video stabiliseerimine HyperSmooth, mis esmakordselt tutvustatid Hero7 mudelil on ka nüüd saanud uuendust. HyperSmooth 6.0 peaks olema eelkäijast veel parem ja stabiilsem. Aga kas uus on vanast tajutavalt rohkem erinev? Ei, meie vahet ei märka. Seega Hero11 on sama stabiilne kui Hero12. Kindlasti on keegi, kelle jaoks ta on parem. Sellest piisabki – kuna tegemist sellele vaatamata väga hea stabiliseerimissüsteemiga, midagi nuriseda pole.

GP-Log pildiprofiil

Kui sa oled professionaalne videotegija ja sulle meeldib värvikorrektuure teha, siis tead kui oluline on täismahus värviprofiil log formaadis (DJI-l D-log, GoPro-l GP-log jne). Nüüd Hero12 puhul on võimalus log sisse lülitada ja omada täielikku kontrolli selle üle, milline on su materjali lõpptulemus. GB-Log on eriti kasulik, kui tahad ühtlast materjali, kasutates selleks seikluskaamerat, drooni kui ka peegel/hübriidkaamerat.

Ajakoodi sünkroonimine

Jällegi midagi proffidele: Sünkrooni piiramatu arv GoPro HERO 12 Black kaameraid ühtse ajakoodiga, et muuta Final Cut Pro või Adobe Premiere redigeerimine ülilihtsaks.

Võrguvaba audio toetus

Taaskord eelkõige proffidele: GoPro hero12-l on Bluetooth toega audiosüsteem, mis tähendab, et sul on võimalik kuulata võrguvabade kõrvaklappidega heli reaalajas. Ideaalne näiteks intervjuude, vlogide või muusika/tantsushow-de videosalvestamisel.

Vertikaalne salvestusrežiim

Olgem ausad, aastal 2023 kõik, ka su vanaema, filmib-pildistab pigem vertikaalselt kui horisontaalis – sest see on kõige levinum sotsmeediavorm (ja ühtlasi telefoni on nõnda mugav käes hoida, kui kiiresti midagi vaja talletada on vaja). Sotsmeedia on meie viise, kuidas midagi näidatakse, kõvasti muutnud, seega kõik on pigem 9:16 formaadis kui traditsiooniline 16:9 või 4:3 – olles see TikToki sisu, Instagrami reelsid või Facebooki story-d. Aga mis saab siis kui soovid selle sama sisu panna Youtube-sse või saata oma sõpradele ja perele? GoPro tuli välja 8:7 sensoriga, mis tähendab seda, et sul on võimalik talletada video ja seda hiljem lõigata soovitud formaati – ja seda kõike paari klikiga. Ükskõik kuidas sul kaamera on kinnitatud, kas vertikaalselt või horisontaalis – sisu saad toota kõikidele soovitud platvormidele nendele kohases mõõdus, kaotamata seetõttu kvaliteedis. Kuigi üks miinus – Pro settingute puhul antud funktsioonile ligi ei pääse.

1/4-20 statiivikeere

See on kõige tavalisem asi, mis foto-videonduses on pigem nõutud asi – nüüd ka Hero12 mudelil. Alles on jäänud tavapärane tuntud “kõrvadega” kinnitus kui ka lisandus 1/4-20 statiivikeere, mis on kõige universaalsem ja ühildub kõikide tavapäraste statiividega. Väike funktsioon, mis teeb väga paljud videosellid väga õnnelikuks.

Kokkuvõte

Kui sul veel ei ole GoPro Hero seikluskaamerat aga hing ihaldab – soovitame kindlasti võtta hero12 mudeli. Kui aga sul on olemas eelkäija hero11 näol, siis edasiarengut suuresti toimunud pole ning otseselt ei näe põhjust, miks peaks uuema mudeli peale minema. Kui aga on see võimalus, siis kindlasti pakub uuem kaameramudel palju rõõmu – eelkõige pika aku tööea poolest.

Mida me kõige enam oleme uue mudeli puhul märganud (positiivsed):

  • kaamera ei ole seni veel “kinni jooksnud”, eelmisel mudelil me märkasime seda tihti. Küll aga tundub, et see pisiviga on nüüd lahenduse leidnud.
  • aku kestab piltlikult igavesti 🙂
  • Menüü on lihtne ja kergelt navigeeritav.
  • Kaamera kere on saanud sinised täpid peale – kui sul on mitu (hero10/11) kaamerat, siis on sul võimalik eristada üht teisest.

Mis meile väga ei meeldi:

  • Optilise või digitaalse suumi puudus
  • suurem sensor
  • audio kvaliteet võiks olla veel natuke parem aga kui oled hobikasutaja, siis see ei ole suur asi millel peatuda